reklama
25 lipiec 2025

Naukowcy opracowali nową metodę oczyszczania zanieczyszczeń z wód

zdjęcie: Naukowcy opracowali nową metodę oczyszczania zanieczyszczeń z wód / fot. PAP
fot. PAP
Zespół naukowców z Gdańska i Wrocławia uzyskał patent na wynalazek dotyczący usuwania z wód zanieczyszczeń działających na układ hormonalny. Innowacyjna metoda pozwala na obniżenie kosztów oczyszczania wód powierzchniowych ze związków biologicznie czynnych w tym np. z pozostałości leków.
REKLAMA

Rzeczniczka prasowa UG Magdalena Nieczuja-Goniszewska przekazała w przesłanym komunikacie, że opatentowana metoda polega na wykorzystaniu tzw. nietermicznej plazmy atmosferycznej.

Wyjaśniła, że proces odbywa się przy użyciu specjalnie zaprojektowanego układu, w którym przepływający roztwór wodny poddawany jest działaniu zimnej plazmy generowanej w powietrzu pod ciśnieniem atmosferycznym poprzez zainicjowanie wyładowania jarzeniowego.

Podała, że innowacyjność metody wiąże się m.in. z ciągłym oraz przepływowym charakterem pracy układu reakcyjno-wyładowczego, możliwością jednoczesnego, skutecznego usuwania co najmniej 7 różnych biologicznie czynnych zanieczyszczeń oraz brakiem konieczności użycia szlachetnych gazów wyładowczych, co obniża koszty prowadzenia całego procesu.

Wynalazek przyczyni się do rozwiązania problemu zanieczyszczenia środowiska naturalnego, w tym wód powierzchniowych, substancjami endokrynnie czynnymi (ang. Endocrine-Disrupting Chemicals, EDCs), umożliwiając ich skuteczną degradację w procesie niewymagającym użycia szkodliwych substancji o charakterze reduktorów czy utleniaczy.

Dr hab. Magda Caban, prof. UG przekazała, że zimna plazma atmosferyczna jest obiecującą technologią do oczyszczania ścieków, oferującą wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnymi metodami, w tym wysoką skuteczność, bezpieczeństwo dla środowiska i łatwość zastosowania.

Nad wynalazkiem pracowali naukowcy z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z badaczami z Politechniki Wrocławskiej.

Rozwiązanie zostało przetestowane w laboratorium. Kolejnym krokiem są testy w warunkach rzeczywistych i przygotowanie do wdrożenia.

Wynalazek może znaleźć zastosowanie m.in. w przemyśle farmaceutycznym czy rolnictwie, prowadząc do zmniejszenia negatywnego oddziaływania tego typu infrastruktury na środowisko naturalne. (PAP)

pm/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Tarnów
19.7°C
wschód słońca: 04:57
zachód słońca: 20:28
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tarnowie

kiedy
2025-09-04 20:00
miejsce
Piwnica "Przepraszam”, Tarnów, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-14 16:00
miejsce
Centrum Sztuki Mościce, Tarnów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-16 19:00
miejsce
Centrum Sztuki Mościce, Tarnów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-20 17:00
miejsce
Hala widowiskowo-sportowa Pałacu...
wstęp biletowany