Na Mazowszu najwięcej planowanych inwestycji w szerokopasmowy internet
Województwo mazowieckie zgłosiło prawie 362 tys. punktów adresowych, w których planowane są prywatne inwestycje w szerokopasmowy internet - wynika z najnowszej odsłony raportu "Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu" autorstwa Ministerstwa Cyfryzacji i Instytutu Łączności. Na drugim miejscu znalazło się województwo dolnośląskie (blisko 170 tys. punktów), a na trzecim kujawsko-pomorskie (ok. 158 tys.). Najmniej prywatnych inwestycji planowanych jest na Opolszczyźnie (ok. 42 tys.), Podlasiu (ok. 49 tys.) oraz w Lubuskiem (ok. 50 tys.).
Dane zawarte w raporcie dotyczą IV kwartału 2024 roku. Punkt adresowy to informacja o adresie budynku jednorodzinnego, wielorodzinnego, przemysłowego lub usługowego oraz o jego położeniu.
Z zawartego w raporcie podsumowania ubiegłego roku wynika, że w zasięgu stacjonarnego dostępu do usług szerokopasmowych było ponad 7,6 mln punktów adresowych, z czego najwięcej w województwach: mazowieckim (ok. 1,3 mln), małopolskim (ok. 895 tys.) oraz wielkopolskim (ok. 875 tys.). Najmniej punktów znalazło się w województwie lubuskim (ok. 211 tys.), opolskim (ok. 241 tys.) oraz warmińsko-mazurskim (ok. 272 tys.).
Prawie 1,5 mln punktów pozostało bez zasięgu do szerokopasmowego internetu. Na terenie całej Polski w ub.r. było ok. 2,4 mln białych plam NGA, czyli punktów adresowych, które nie znajdują się w zasięgu sieci umożliwiającej świadczenie usług o przepustowości co najmniej 30 Mb/s, a w przypadku lokalizacji placówki oświatowej – co najmniej 100 Mb/s.
Szerokopasmowy internet zapewnia dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 300 Mb/s.
Na początku grudnia MC ogłosiło, że Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) zakończyło ocenę III naboru konkursu na budowę infrastruktury szerokopasmowej, w wyniku której internet o przepustowości co najmniej 300 Mb/s dotrze do ponad 1,6 mln białych plam. Środki pochodzą z KPO.
Raport "Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu" przygotowano na podstawie danych zebranych według stanu na 31 grudnia 2024 r. w systemie internet.gov.pl, prowadzonym przez Ministra Cyfryzacji. (PAP)
mbl/ pad/