30 kwiecień 2021

Ruch Polska 2050 coraz bardziej aktywny w powiecie dąbrowskim

fot. nadeslane
Ruchy obywatelskie stają się coraz popularniejszą formą włączania się mieszkańców w działalność na rzecz regionu i społeczności lokalnej. Nie inaczej jest też w powiecie dąbrowskim, w którym od miesięcy działają wolontariusze Ruchu Polska 2050, założonego przez Szymona Hołownię. W kwietniu obdarowali nowymi książkami Dom Radosnej Starości w Kupieninie i sprzątali parking leśny w Belerycie.
REKLAMA
Książki dla seniorów

W połowie kwietnia dąbrowscy członkowie Stowarzyszenia Polska 2050 sfinalizowali zbiórkę książek dla seniorów. Udało się w niej zgromadzić ok. 250 publikacji. W ponad 90% były to nowe książki przekazane przez mieszkańców powiatu dąbrowskiego. Pozycje o bardzo zróżnicowanej tematyce od beletrystyki, poprzez biografie i poradniki, aż po pozycje historyczne, z uwagi na wiele źródeł pochodzenia musiały odbyć stosowną kwarantannę. Po konsultacji w miejscowym Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie zostały przewiezione do Kupieninia, gdzie trafiły do mieszkańców Domu Radosnej Starości im. Jana Pawła II.

“Jak dowiedzieliśmy się będą bardzo potrzebne, gdyż pośród mieszkańców jest wielu czytelników, zaś ich możliwości korzystania z bibliotek są w dobie pandmemii mocno ograniczone. Cieszymy się zatem, że książki trafiły w dobre ręce, z pożytkiem dla odbiorców.”

- relacjonuje Łukasz Bociek, lider Polski 2050 w powiecie dąbrowskim.


Sprzątanie w Belerycie 

W ostatnią kwietniową sobotę z inicjatywy dąbrowskich wolontariuszy Polski 2050 przeprowadzono sprzątanie śmieci w rejonie parkingu leśnego w Belerycie. Pojawiło się ok. 40 osób - dorosłych i dzieci. Oprócz butelek, puszek i plastików spożywczych, natknęli się też na opony, zniszczone meble, izolacje, części karoserii, fragmenty AGD.  Po zakończeniu akcji, uczestnicy zgłosili kolejne miejsca wymagające sprzątania, na pewno nie była to więc ostatnia aktywność o tym charakterze w powiecie.

Za podsumowanie wydarzenia mogą posłużyć słowa 5-letniej uczestniczki sprzątania:

„Teraz, kiedy pozbieraliśmy już te wszystkie śmieci z lasu, Pani Wiosna na pewno chętniej do nas przyjdzie”.

Powyższe działania pokazują jak duża siła drzemie w ruchach obywatelskich i że każdy z nas, przy odrobinie zaangażowania, może zmienić kawałek cudzego i własnego świata na lepsze.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
małopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tarnowie

kiedy
2021-11-05 19:00
miejsce
Centrum Sztuki Mościce, Tarnów,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-04 19:00
miejsce
Centrum Sztuki Mościce, Tarnów,...
wstęp biletowany