6 kwiecień 2021

Wojewoda: sytuacja w Małopolsce bardzo trudna, niewykluczona relokacja pacjentów

fot. Bernhard Wintersperger / CC BY 2.0 / https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Sytuacja respiratorowa w Małopolsce należy do najtrudniejszych w kraju – mówił we wtorek podczas briefingu prasowego wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Jak poinformował niewykluczona jest relokacja najciężej chorych pacjentów do innych województw, rozważane jest także wstrzymanie w części szpitali zabiegów zachowawczych.
REKLAMA

Kmita mówił, że pomiędzy piątkiem a wtorkiem liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 wzrosła o 275, a pacjentów w najcięższym stanie – wymagających umieszczenia pod respiratorem o 36. We wtorek wolnych było w Małopolsce 13 respiratorów.

"Sięgamy do najgłębszych rezerw. Utworzyliśmy 410 łóżek respiratorowych" – mówił Kmita. Dodał, że w najbliższych dniach liczba ta zwiększy się jeszcze o 20, ale i tak znacznie został przekroczony poziom łóżek respiratorowych ze szczytu drugiej fali pandemii, kiedy w całym regionie było ich 350.

"Sytuacja respiratorowa w Małopolsce należy do najtrudniejszych w kraju" - podkreślił wojewoda. Poinformował, że jeśli będzie taka konieczność "nie wykluczamy relokacji pacjentów pod respiratorami do innych województw". Podkreślił, że na razie decyzja taka jeszcze nie zapadła. (PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ lena/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
małopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tarnowie

kiedy
2021-11-05 19:00
miejsce
Centrum Sztuki Mościce, Tarnów,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-09 19:00
miejsce
Hala Widowiskowo-Sportowa...
wstęp biletowany