16 kwiecień 2021

Stowarzyszenie Polska 2050 powołuje ogólnopolski zespół wolontariuszy wspierających osoby w kryzysie bezdomności, który działa również w Małopolsce

14 kwietnia obchodzony był w Polsce Dzień Ludzi Bezdomnych, zainicjowany przez Marka Kotańskiego – twórcę Stowarzyszenia MONAR i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności. Głównym celem tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób w kryzysie bezdomności, ale także przełamywanie stereotypów dotyczących bezdomności.
REKLAMA
Z inicjatywy wolontariuszy Stowarzyszenia Polska 2050 powstało z okazji tego dnia okolicznościowe wideo z udziałem koordynatorów projektu z całej Polski. Link do wideo: https://youtu.be/HhnHk6D8kWQ

“Naszym największym życzeniem jest to, aby tego typu “święta” stały się reliktem przeszłości”, mówi Dobrosław Rola, ogólnopolski koordynator projektu i doświadczony streetworker z Wielkopolski.

Nie tylko ten jeden dzień

Ale na tym jednym dniu Stowarzyszenie Polska 2050 nie kończy swojego działania. Powołało ono ogólnopolski zespół złożony z członków i wolontariuszy szczególnie zaangażowanych we wsparcie działań podejmowanych na rzecz osób w kryzysie bezdomności w całej Polsce.

Stowarzyszenie uruchomiło też specjalną stronę na Facebooku: Polska 2050 - Pomoc w Kryzysie Bezdomności. Będą tam publikowane aktualnie podejmowane działania Stowarzyszenia na rzecz osób w kryzysie bezdomności, jak np. świąteczna akcja #2050mazurków, dzięki której w okresie Wielkanocy ponad 1000 wypieków trafiło do kilkudziesięciu instytucji pomocowych w całej Polsce, w tym też do ogrzewalni przy ulicy księcia Józefa oraz schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Krakowie.

Plantacja Dobra w Krakowie

W Krakowie działa też grupa Plantacja Dobra, utworzona przez wolontariuszy Polski 2050 Małopolskie. Co tydzień, w piątek, wolontariusze pojawiają się w trzech punktach:
  • na rogu Pawiej i Ogrodowej (Galeria Krakowska),
  • w pobliżu ogrzewalni przy ul. Ks. Józefa,
  • w pobliżu ogrzewalni przy ul. Rozrywka.

W Wielki Piątek w tych miejscach Plantacja wręczyła osobom w kryzysie bezdomności świąteczne pakiety, w skład których weszły: pisanki, swojska kiełbasa, chrupiąca bułka, czekoladowe jajeczka, babka drożdżowa oraz bułka z serem. Do tego kawa, herbata oraz (pamiętając o pandemii) maseczki i chusteczki. Z kolei 09.04 wolontariusze czekali z kartoflanką z kiełbasą i pieczywem, kanapkami, kawą, herbatą, batonami i czekoladami. „Mamy poczucie, że jesteśmy im potrzebni, że na nas czekają i choć na chwilę zmieniamy ich świat.” - relacjonuje wolontariuszka.

Pomoc osobom w kryzysie bezdomności to kontynuacja szeregu akcji towarzyszących kampanii prezydenckiej Szymona Hołowni. Obecnie w wielu województwach prowadzone są akcje okolicznościowe, jak i projekty długofalowe, np. streetworking w Poznaniu w ramach tzw. kontraktu obywatelskiego Polski 2050 (czyli umowy wolontariuszy z lokalną społecznością). Podobnie jak w Małopolsce, cyklicznie wydawane są posiłki dla osób w kryzysie bezdomności na Podlasiu i w woj. kujawsko-pomorskim. Z kolei w woj. mazowieckim wolontariusze wspierają Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej, prowadzoną przez Adrianę Porowską, ekspertkę Instytutu Strategie 2050 ds. wykluczeń.

Link do Facebooka - Polska 2050 - Pomoc w Kryzysie Bezdomności: https://bit.ly/2PZFvra
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
małopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tarnowie

kiedy
2021-11-05 19:00
miejsce
Centrum Sztuki Mościce, Tarnów,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-04 19:00
miejsce
Centrum Sztuki Mościce, Tarnów,...
wstęp biletowany