6 kwiecień 2021

Dworczyk: łącznie mamy w tej chwili ok. 900 tys. wolnych terminów na szczepienia do końca kwietnia

fot. PAP
Ta liczba się zmienia, ale mamy w tej chwili ok. 900 tys. takich terminów w całej Polsce - powiedział we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds szczepień Michał Dworczyk, pytany o kwietniowe terminy na szczepienia przeciwko COVID-19.
REKLAMA

"Ta liczba się zmienia, ale mamy w tej chwili ok. 900 tys. takich terminów w całej Polsce. Oczywiście ich rozłożenie jest nierównomierne. To nie jest tak, że w każdym punkcie mamy określoną liczbę terminów. Te punkty też są różne. Jest ich ponad 6,5 tysiąca" - powiedział Dworczyk na konferencji prasowej.

Zauważył, że niektóre z punktów są bardzo duże, a inne w małych POZ, gdzie wykonuje się zaledwie kilkadziesiąt szczepień w ciągu tygodnia. Zaznaczył, że liczba dostępnych terminów zmienia się na bieżąco, bo są sukcesywnie zapełniane zgłoszeniami.

"W te terminy chcemy, żeby trafiło to ponad pół miliona osób powyżej 60 roku życia, które są zapisane dzisiaj na terminy majowe" - powiedział.

Dworczyk odniósł się też do pytania dotyczącego liczby osób, które nie stawiają się na szczepienie.

"Nie mamy takich danych precyzyjnych, (...) ponieważ każdy punkt oczywiście stara się, żeby takich sytuacji, na przykład w których marnuje się szczepionka, bo nie jest wykorzystywana, było jak najmniej. W związku z tym nie ma takich raportów, że w ostatniej chwili zmieniono pana X na pana Y, bo pan X się nie stawił" - zaznaczył.

Mówił, że "w trakcie zawirowań" związanych ze szczepionką AstraZeneca nawet kilkadziesiąt procent osób nie zjawiało się w punkcie szczepień. Teraz sytuacja się zmieniła - w okresie przedświątecznym punkty były obłożone nawet w 100 proc. - zwrócił uwagę Dworczyk.

Jednocześnie zapewnił, że 40-latkowie, którzy zarejestrowali się na szczepienie (to grupa ok. 60 tys. osób) zostali zapisani na maj. "Mają gwarancję, że w tym terminie będą mogły poddać się szczepieniu" - zapewnił szef KPRM.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
małopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tarnowie

kiedy
2021-11-05 19:00
miejsce
Centrum Sztuki Mościce, Tarnów,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-09 19:00
miejsce
Hala Widowiskowo-Sportowa...
wstęp biletowany